Zmiana adresu kancelarii
Informujemy, że od 1 lipca 2023 r. nastąpiła zmiana adresu kancelarii oraz biura syndyka. Zapraszamy Państwa do naszej nowej siedziby pod adresem: ul. św. Marka 7-9/2, 31-012 Kraków.
Adwokat Piotr Kaleciak uzyskał tytuł kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego
Z dumą zawiadamiamy, że decyzją Ministra Sprawiedliwości z 2 grudnia 2020 r. wspólnikowi naszej kancelarii – adw. Piotrowi Kaleciakowi, przyznany został tytuł kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego.
Rozwiązanie spółki cywilnej – do jakiego majątku trafia wkład i udział małżonka
W czasie trwania spółki cywilnej prawa majątkowe małżonka w tej spółce należą do jego majątku osobistego. Gdy spółka ulega rozwiązaniu, udział w majątku spółki cywilnej także trafia do majątku osobistego małżonka. Analogicznie dzieje się z roszczeniem o zwrot wkładu do spółki cywilnej. Ma to znaczenie przy podziale majątku wspólnego małżonków.
Wady lokalu mieszkalnego – kiedy i jak zgłosić wady deweloperowi i ile deweloper ma czasu na odpowiedź?
Wady lokalu mieszkalnego to częsty problem nabywców. Wymarzone mieszkanie nierzadko może mieć wady, które powinien usunąć deweloper. Warto wiedzieć, kiedy i jak zgłaszać wady deweloperowi oraz jaki czas deweloper ma na odpowiedź.
Kadłubowa Rada Nadzorcza - niezgodny ze statutem skład Rady Nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej
Rada Nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej musi liczyć co najmniej 3 członków. Statuty spółdzielni nierzadko ustalają jednak tę liczbę na wyższym poziomie. Czy tzw. kadłubowa Rada Nadzorcza, mająca mniej członków niż wymaga statut, może podejmować uchwały?
Odstąpienie od umowy z powodu braku zapłaty - czy należy się kara umowna?
Zastrzeganie kar umownych w kontraktach jest bardzo popularne. Prawidłowo uregulowane kary umowne pozwalają uprościć dochodzenie roszczeń. Często kara umowna przewidziana jest na wypadek odstąpienia od umowy. Nie zawsze jednak jej zastrzeżenie będzie skuteczne.
Zapłata długów spadkowych przez jednego ze spadkobierców – roszczenia regresowe
Zdarza się, że jeden ze spadkobierców spłaca długi spadkowe. Inni spadkobiercy nie poczuwają się do odpowiedzialności i odmawiają udziału w zaspokajaniu wierzycieli. Warto pamiętać, że zasadniczo wszyscy spadkobiercy, którzy przyjęli spadek odpowiadają za długi spadowe. W wypadku spłaty długów za innych spadkobierców można wystąpić z roszczeniami regresowymi.
Odszkodowanie za nierówne traktowanie – ustawa antydyskryminacyjna
Zgodnie z ustawą antydyskryminacyjną każdy, wobec kogo zasada równego traktowania została naruszona, ma prawo do odszkodowania. Nierówne traktowanie to zwłaszcza dyskryminacja bezpośrednia i pośrednia, molestowanie oraz molestowanie seksualne.
Nowe opłaty sądowe - wysokość opłat w postępowaniu cywilnym
Od 21 sierpnia 2019 r. obowiązują nowe opłaty sądowe w sprawach cywilnych. Jest to wynik pierwszej części dużej nowelizacji procedury cywilnej, wprowadzonej ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw. Wzrastają opłaty od pozwu, apelacji oraz zażalenia. Wprowadzono m.in. opłatę za uzasadnienie wyroku.
Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot – nawet 600 euro dla każdego pasażera za opóźniony lub odwołany lot
W wypadku odwołania lub opóźnienia lotu, pasażerowi może przysługiwać odszkodowanie. W zależności od długości lotu, odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot to: 250 euro, 400 euro lub 600 euro. Odszkodowania można dochodzić albo przed sądem albo w darmowym postępowaniu przed Prezesem Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Odszkodowanie należy się także klientom biur podróży.